У сарајевској Вијећници свечано обиљежен Свјетски дан интелектуалне својине

Свјетски дан интелектуалне својине, који је ове године посвећен музици, свечано је обиљежен у сарајевској Вијећници у петак, 25. априла, у организацији Института за интелектуалну својину Босне и Херцеговине и Асоцијације композитора–музичких стваралаца (АМУС).
Свјетски дан интелектуалне својине - 26. април, који је установила Свјетска организација за интелектуалну својину (WIPO), ове године обиљежава се под слоганом „Интелектуална својина и музика: Осјетите ритам интелектуалне својине.“
У поздравном говору, директорица АМУС-а, доц. др Лејла Трнчић, указала је на неизоставну улогу музике у свакодневном животу и њен капацитет да превазилази границе. Такође је упутила позив да овај догађај буде примјер како се заједничким радом и знањем креира друштво за добробит свих. „Нека дјела постану универзални језик идеје и духа човјечанства,“ истакла је доц. др Лејла Трнчић.
Посебан нагласак програма обиљежавања у сарајевској Вијећници била је панел дискусија „Музика као универзални језик“, уз учешће Јосипа Мерџе, директора Института за интелектуалну својину БиХ, Елвира Швракића, предсједавајућег Управног одбора АМУС-а, проф. Емира Мејремића, проф. мр. арт. Емануела Јосића, аутора Мирка Шенковског Геронима и Мирзе Хајрића, као модератора.
Директор Института за интелектуалну својину БиХ, Јосип Мерџо, том је приликом нагласио да интелектуална својина покрива широки аспект људске креативности и дијели се у двије групе, индустријска својина и ауторско право. „Институт штити права појединаца који својом креативношћу доприносе филмској, продуцентској, музичкој индустрији и свима оним другима, који дају свој допринос нечем што се може заштитити“, рекао је директор Мерџо.
Промишљања учесника панел дискусије била су усмјерена према афирмацији друштва које разумије да се идеје не рађају у празнини, него из потребе да се свијет изрази, преобрази и повеже.
„Свијет у којем живимо обликован је идејама, а без обзира на епохе и технолошке напретке, ум остаје незамјењиво величанство човјека, неисцрпан извор стваралачких похода, на којима интелектуална својина не представља само правни оквир, него простор очувања људског духа, стваралаштва и напретка,“ закључено је на панелу, уз честитку свима онима који својим радом доприносе стварању и очувању вриједности интелектуалне својине.
У садржајном музичком дијелу програма, под диригентском палицом Емира Мејремића, оркестар и хор Музичке академије Универзитета у Сарајеву, повели су публику на путовање кроз звучне пејзаже, гдје се сусрећу идеали класичних остварења и аутентични израз народних умотворина који кроз севдалинку проговара. Поред севдалинке, извођења композиција Ц.В. Глука, Владе Милошевића, Емира Мејремића, снагом свог извођења у савременом тренутку, подсјетиле су на безвремени ауторски допринос свјетској културној баштини, на отисак духа ствараоца у свеопштем наслијеђу човјечанства.
У сали Градске вијећнице у Сарајеву, више од стотину званица из најразличитијих сфера креативног и научног стваралаштва, окупило се као потврда да интелектуална својина није повластица неколицине, него колективна одговорност, тема која не треба бити редукционистичка јер се тиче свакога. Овај датум није обиљежен тек симболично. Манифестације попут ове позивају нас да застанемо и препознамо да се вриједност интелектуалне својине не мјери само у патентима, ауторским правима или жиговима, него у способности да се препозна и сачува оно што је најплеменитије у човјеку – идеја.