U sarajevskoj Vijećnici svečano obilježen Svjetski dan intelektualnog vlasništva

Svjetski dan intelektualnog vlasništva, koji je ove godine posvećen glazbi, svečano je obilježen u sarajevskoj Vijećnici u petak, 25. travnja, u organizaciji Instituta za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine i Asocijacije kompozitora–muzičkih stvaralaca (AMUS).
Svjetski dan intelektualnog vlasništva - 26. travnja, koji je ustanovila Svjetska organizacija za intelektualno vlasništvo (WIPO), ove godine obilježava se pod sloganom „Intelektualno vlasništvo i glazba: Osjetite ritam intelektualnog vlasništva“.
U pozdravnom govoru, direktorica AMUS-a, doc. dr. Lejla Trnčić, ukazala je na neizostavnu ulogu glazbe u svakodnevnom životu i njezin kapacitet da nadilazi granice. Također je uputila poziv da ovaj događaj bude primjer kako se zajedničkim radom i znanjem kreira društvo za dobrobit svih. „Neka djela postanu univerzalni jezik ideje i duha čovječanstva,“ istaknula je doc. dr. Lejla Trnčić.
Poseban naglasak programa obilježavanja u sarajevskoj Vijećnici bila je panel diskusija „Glazba kao univerzalni jezik“, uz sudjelovanje Josipa Merdže, ravnatelja Instituta za intelektualno vlasništvo BiH, Elvira Švrakića, predsjedavajućeg Upravnog odbora AMUS-a, prof. Emira Mejremića, prof. mr. art. Emanuela Josića, autora Mirka Šenkovskog Geronima i Mirze Hajrića, kao moderatora.
Ravnatelj Instituta za intelektualno vlasništvo BiH, Josip Merdžo, tom je prigodom naglasio da intelektualno vlasništvo pokriva širok aspekt ljudske kreativnosti i dijeli se u dvije skupine, industrijsko vlasništvo i autorsko pravo. „Institut štiti prava pojedinaca koji svojom kreativnošću doprinose filmskoj, producentskoj, glazbenoj industriji i svima onima drugima, koji daju svoj doprinos nečemu što se može zaštititi“, rekao je ravnatelj Merdžo.
Promišljanja sudionika panel diskusije bila su usmjerena prema afirmaciji društva koje razumije da se ideje ne rađaju u praznini, nego iz potrebe da se svijet izrazi, preobrazi i poveže.
„Svijet u kojem živimo oblikovan je idejama, a bez obzira na epohe i tehnološke napretke, um ostaje nezamjenjivo veličanstvo čovjeka, neiscrpan izvor stvaralačkih pohoda, na kojima intelektualno vlasništvo ne predstavlja samo pravni okvir, nego prostor očuvanja ljudskog duha, stvaralaštva i napretka,“ zaključeno je na panelu, uz čestitku svima onima koji svojim radom doprinose stvaranju i očuvanju vrijednosti intelektualnog vlasništva.
U sadržajnom glazbenom dijelu programa, pod dirigentskom palicom Emira Mejremića, orkestar i zbor Glazbene akademije Univerziteta u Sarajevu, poveli su publiku na putovanje kroz zvučne pejzaže, gdje se susreću ideali klasičnih ostvarenja i autentični izraz narodnih umotvorina koji kroz sevdalinku progovara. Pored sevdalinke, izvedbe kompozicija C. W. Glucka, Vlade Miloševića, Emira Mejremića, snagom svoje izvedbe u suvremenom trenutku, podsjetile su na bezvremeni autorski doprinos svjetskoj kulturnoj baštini, na otisak duha stvaratelja u sveopćem naslijeđu čovječanstva.
U dvorani Gradske vijećnice u Sarajevu, više od stotinu uzvanika iz najrazličitijih sfera kreativnog i znanstvenog stvaralaštva, okupilo se kao potvrda da intelektualno vlasništvo nije povlastica nekolicine, nego kolektivna odgovornost, tema koja ne treba biti redukcionistička jer se tiče svakoga. Ovaj datum nije obilježen tek simbolično. Manifestacije poput ove pozivaju nas da zastanemo i prepoznamo da se vrijednost intelektualnog vlasništva ne mjeri samo u patentima, autorskim pravima ili žigovima, nego u sposobnosti da se prepozna i sačuva ono što je najplemenitije u čovjeku – ideja.