Одржана завршна конференција пројекта „ЕУ подршка правима интелектуалне својине у БиХ“
Мостар, 24. октобра 2024. – Завршна конференција пројекта „ЕУ подршка правима интелектуалне својине у БиХ“ одржана је у четвртак, 24. октобра 2024. у Мостару, на којој су учествовали представници Института за интелектуалну својину Босне и Херцеговине, пројектни тим, као и кључни партнери, како би обиљежили успјехе овог пројекта.
Пројекат „ЕУ подршка правима интелектуалне својине у БиХ“, који је финансирала Европска унија са 1,8 милиона еура, успјешно је завршен након три године посвећеног рада на јачању свих аспеката интелектуалне својине у Босни и Херцеговини.
Од свог почетка у октобру 2021., пројекат „ЕУ подршка правима интелектуалне својине у БиХ“ радио је заједно са Институтом за интелектуалну својину Босне и Херцеговине у циљу унапређења правног оквира за заштиту интелектуалне својине у складу са европским стандардима, са посебним фокусом на побољшање законске регулативе у БиХ, укључујући заштиту ауторског и сродних права, патената, жигова, индустријског дизајна, ознака географског поријекла и пословну тајну као право интелектуалне својине. Пројекат, чији завршетак обиљежава знатан напредак у јачању капацитета БиХ за заштиту домаћих иновација и интелектуалне својине на међународном нивоу, постигао је значајне резултате током свог трогодишњег трајања.
У циљу усклађивања са EU Acquis припремљено је девет закона и 11 припадајућих подзаконских аката, који ће, након усвајања, хармонизовати законодавство Босне и Херцеговине са ЕУ стандардима.
У оквиру изградње капацитета обучено је преко 150 службеника задужених за спровођење закона, укључујући полицијске службенике, царинике и тржишне инспекторе, а више од 40 упосленика Института за интелектуалну својину завршило је различите обуке, од којих је њих 5 оспособљено да пружа услуге пред-дијагностике интелектуалне својине.
У циљу подизања свијести јавности организована је обимна кампања подизања свијести о значају интелектуалне својине, која је укључивала семинаре, јавне догађаје и медијске наступе како би се повећало разумијевање о правима интелектуалне својине међу свим заинтересованим странама, као и грађанима БиХ.
Јосип Мерџо, директор Института за интелектуалну својину Босне и Херцеговине, овом приликом је рекао да је подршка ЕУ пројекта била изузетно значајна. „Реализација овог пројекта је дошла као посљедица чињенице да је област интелектуалне својине била доста добро уређена и до сада, па је и Делегација ЕУ препознала да би било добро ову динамичну област додатно унаприједити. Ми смо постали корисници пројекта који води међународни конзорцији, гдје је у основи циљ хармонизовање комплетне законске регулативе која покрива право интелектуалне својине, односно хармонизовање са одредбама и директивама ЕУ. Дио пројекта је био и рад на девет закона и свим подзаконским актима који произлазе из њих. Када се закони усвоје, Босна и Херцеговина ће добити можда најусаглашенији сегмент легислативе у области интелектуалне својине“, закључио је директор Мерџо и додао да је главни циљ био заштита интереса Босне и Херцеговине и заштита права свих носилаца права интелектуалне својине у нашој земљи.
„Поносни смо на резултате постигнуте кроз ову сарадњу. Током протекле три године неуморно смо радили на успостављању свеобухватног оквира који не само да усклађује законе Босне и Херцеговине са ЕУ, већ и јача институционалне капацитете и разумијевање јавности о правима интелектуалне својине“, казао је Миодраг Марковић, вођа пројектног тима и додао да је овај пројекат индикатор како циљане активности и сарадња могу довести до значајних напредака у заштити интелектуалне својине.
Током пројекта „ЕУ подршка правима интелектуалне својине у БиХ“ припремљено је девет закона из области интелектуалне својине, као и 11 подзаконских аката потребних за њихову имплементацију. Одржано је девет прилагођених обука за кључне институције са 155 учесника, међу којима су били полицајци, инспектори и цариници, те специјализоване обуке и студијске посјете за особље Института за интелектуалну својину. Јавни домет пројекта обухватио је кампање подизања свијести, медијске интервјуе и сајамске наступе, са укупно 678 учесника у семинарима и догађајима. Такође, ангажовано је преко 130 малих и средњих предузећа, док је за њих 14 проведена пред-дијагностика одређених подручја из заштите права интелектуалне својине. Пројекат је обухватио и дистрибуцију едукативних материјала, укључујући водиче и промотивне летке у укупном тиражу од 1.200 примјерака.