Нови закони усаглашени са ЕУ нормама за већу правну сигурност носилаца права интелектуалне својине

Нацрти нових закона представљени су на посљедњем у низу семинара, прије финализације пројекта „Подршка ЕУ правима интелектуалне својине у БиХ“
Нови закони усаглашени са ЕУ нормама за већу правну сигурност носилаца права интелектуалне својине

Сарајево, 14. октобра 2024. – Институт за интелектуалну својину Босне и Херцеговине, у сарадњи са пројектом „Подршка ЕУ правима интелектуалне својине у БиХ“, који финансира Европска унија, одржао је 14. октобра у Сарајеву семинар на којем су представљени нацрти нових закона из области ауторског и сродних права, као и права индустријске својине.

Посљедњи у низу семинара, прије финализације пројекта „Подршка ЕУ правима интелектуалне својине у БиХ“, био је намијењен представницима организација за колективно остваривање ауторског и сродних права, као и заступницима за заштиту индустријске својине.

„Овај семинар представља круну и приказ нашег рада на унапређењу правног система за заштиту интелектуалне својине у Босни и Херцеговини. Поносни смо на постигнути напредак и радује нас што смо имали прилику да представимо нове законске нацрте који ће омогућити боље остваривање и заштиту аутора, иноватора и носилаца права интелектуалне својине,“ изјавио је том приликом Миодраг Марковић, вођа пројектног тима.

Директор Института за интелектуалну својину БиХ Јосип Мерџо захвалио се Пројекту на помоћи,  као и заступницима и представницима колективних организација на учешћу у припреми нацрта нових закона те изразио наду да ће нови закони бити усвојени у Савјету министара БиХ и у законодавној процедури. Такође, још једном је нагласио важност приступања Босне и Херцеговине Европској патентној организацији (ЕПО), подсјетивши да је БиХ прије неколико дана добила службени позив за чланство у ЕПО-у.   

Програм семинара обухватио је двије кључне тематске цјелине. У првом дијелу презентован је нацрт новог закона о ауторском и сродним правима. Ове измјене посебно су важне у контексту заштите садржаја у дигиталним медијима, као што су новински чланци, фотографије и друге врсте интелектуалног рада који се често користе без одобрења аутора. Нови закон о колективном остваривању ауторског и сродних права доноси нова правила за колективне организације, што ће осигурати праведнију накнаду ауторима за кориштење њихових дјела. На овај начин, БиХ подиже стандарде заштите интелектуалне својине на ниво који је усклађен са ЕУ нормама, што је посебно важно за повећање правне сигурности аутора.

У другом дијелу су презентовани нови закони из области индустријске својине, који укључују нацрте закона о патентима, топографијама полупроводничких производа, жиговима, индустријском дизајну, ознакама географског поријекла, пословној тајни као праву интелектуалне својине, те закон о заступницима за заштиту индустријске својине. Закон о патентима усклађен је са европским стандардима и омогућује Босни и Херцеговини пуноправно чланство у Европској патентној организацији (ЕПО), чиме се остварује боља заштита домаћих иновација на међународном нивоу. Нови закон о жиговима штити визуелни идентитет производа и услуга у дигиталном окружењу, док закон о индустријском дизајну омогућава ефикасну заштиту дизајна производа, важну за индустрије попут модне индустрије и индустрије намјештаја. Уз то, нови закон о пословној тајни штити пословне информације које су кључне за конкурентност, као што су пословне стратегије и know-how, док закон о заступницима осигурава стручну подршку носиоцима права у процесу заштите интелектуалне својине. Нови закон о ознакама географског поријекла усклађује се са новом Уредбом ЕУ2024/1043 и уводи појмове заштићеног имена поријекла, заштићене географске ознаке, гарантовано традиционалног специјалитета и планинског производа. Ове мјере пружају додатну правну сигурност компанијама, чиме се потиче улагање у иновације и јачање конкурентности на тржишту.

Два закона прошла су све предвиђене процедуре и очекује се да ће их Савјет министара Босне и Херцеговине ускоро усвојити, а остали закони су у завршној фази упућивања у процедуру Савјета министара.